Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nemoci přenášené klíšťaty

13. 4. 2016
fleawormtick-noballoon2.jpg
zdroj obrázku: cedricstudio.com

Mezi nejznámější nemoci přenášené klíšťaty patří bezesporu borrelióza a klíšťová encefalitida. Tím ovšem výčet zdaleka nekončí. K dalším „klíšťovým nemocem“ patří anaplazmóza a ehrlichióza, rickettsióza, tularémie, hepatozoonóza, babesióza a klíšťová paralýza. Ke všem uvedeným nákazám jsou obecně vnímavější psi než kočky, to ovšem neznamená, že u koček není třeba na tato onemocnění při diagnostice myslet.

Lymeská borrelióza je vyvolána spirochetou Borrelia burgdorferi a k jejím akutním příznakům patří zvětšení uzlin, horečka, zánět kloubů, srdečního svalu nebo ledvin, nicméně většina psů nemívá žádné příznaky onemocnění. Častějším projevem je několik dní trvající kulhání, které samo ustoupí a může se pravidelně opakovat. Diagnóza se potvrdí vyšetřením krve. Úspěšnost léčby záleží na včasné diagnóze – podaří-li se nemoc odhalit již v akutní fázi, je možno zvíře zcela vyléčit, v chronickém stadiu již dochází k trvalému poškození kloubů, ledvin nebo srdce.

Anaplazmóza je v současné době snad ještě aktuálnější onemocnění než borrelióza. Projevy onemocnění nejsou nijak specifické a přetrvávají obvykle pouze několik dní, kdy dochází k masivnímu množení bakterií v krevním oběhu – teplota, slabost, nechutenství, bolest svalů a kloubů, kulhání. Může se objevit i krvácení z nosu, krvavé skvrnky na kůži, bledost sliznic. Méně často se vyskytnou příznaky postižení trávicího, dýchacího nebo nervového systému. Diagnóza spočívá opět v sérologickém vyšetření krve. Léčí se dlouhodobým podáváním antibiotik.

Rickettsióza se vyskytuje zejména v Severní Americe, ale i ve středomořských státech, takže si ji Váš pejsek může přivézt jako nechtěný „suvenýr“ z dovolené. Pokud se vůbec objeví nějaké příznaky onemocnění, pak mezi ně patří obvykle horečka, apatie, tečkovité krváceniny na kůži, bolest svalů a kloubů, nechutenství, zvracení, průjem, dušnost, případně výtok z nosu a příznaky postižení nervového systému. Diagnóza a léčba je podobná jako u předchozích onemocnění.

Ehrlichióza se projevuje v akutní fázi (1 – 3 týdny po infekci) horečkou, výtokem z očí a nosu, nechutenstvím, dušností a zvětšenými uzlinami. Tato fáze může trvat až čtyři týdny. V subklinické fázi se objevuje apatie, hubnutí, bledost sliznic, bolest břicha, krvácení z nosu, postižení očí, kloubů, zvýšená žíznivost... Pokud se onemocnění odhalí v počátku, lze ho úspěšně vyléčit, v pozdější fázi nezůstává bez trvalých následků.

Tularémie je jediná z klíšťových nemocí, která se vyskytuje především u koček. Přenáší se kromě klíšťat také pozřením nakažených hlodavců nebo králíků. K příznakům patří horečka, nechutenství, a žloutenka. Většinou je diagnóza odhalena až po smrti pacienta.

Babesióza je onemocnění s deseti až dvacetidenní inkubační dobou a postihuje červené krvinky, což vede k těžké chudokrevnosti pacienta. Akutní průběh je provázen horečkou, apatií, slabostí a nechutenstvím, někdy se může objevit i žloutenka a tečkovité krváceniny. Chronická forma onemocnění je charakterizována hubnutím, vodnatelností břicha, postižením nervového, dýchacího a oběhového systému.

Hepatozoonóza postihuje zejména mladé psy, projevuje se opět nespecificky horečkou, hubnutím, apatií, výtokem z očí a nosu a krvavými průjmy.

Klíšťová encefalitida není u psů zdaleka tak popsána jako u člověka. Projevuje se únavou, bolestí hlavy, svalů a horečkou. Po několika dnech klidu může nastat několik forem onemocnění, může se objevit třes, zvracení, ataxie, celková přecitlivělost k podnětům, ochrnutí a jiné neurologické příznaky. Diagnóza se stanovuje na základě vyšetření krve a zejména mozkomíšního moku.

Klíšťovou paralýzu vyvolávají neurotoxiny některých druhů klíšťat, které způsobují svalovou obrnu. Projeví se slabostí až ochrnutím pánevních končetin, případně změnou hlasu, kašlem, slabostí žvýkacích svalů. Léčba spočívá v rychlém odstranění sajících klíšťat.

 

Vzhledem k tomu, že ze zmíněných nemocí lze očkovat pouze proti borrelióze, je jedinou účinnou ochranou před těmito onemocněními preventivní aplikace kvalitních přípravků proti klíšťatům ve formě pipet, obojku nebo tablet. O vhodné formě prevence konkrétně pro Vašeho čtyřnohého přítele na doma i na cesty do zahraničí se poraďte se svým veterinářem.